Białe tabletki wysypane na niebieskim blacie z białego opakowania Esperalu

Co to jest Esperal?

Esperal - lek, który obecnie jest dostępny na polskim rynku pod nazwą Disulfiram. Jest sprzedawany w aptece na receptę i przeznaczony do implantacji podpowięziowej. W gabinecie Alkomedica zapewniamy oryginalny lek w odpowiedniej ilości w cenie zabiegu. Istnieją również doustne tabletki z Esperalem, które można kupić wyłącznie na receptę. Wszywka alkoholowa jednak uważa się za bardziej skuteczną metodę leczenia choroby alkoholowej, ponieważ wymusza długotrwałą abstynencję bez konieczności zażywania leku codziennie. Wszycie Esperalu Zielona Góra to jednorazowy zabieg mikrochirurgiczny, efekt którego utrzymuje się nawet do 12 miesięcy!

Esperal to organiczny związek chemiczny, który trafiając do organizmu wpływa na proces metabolizowania alkoholu. Oznacza to, że wchodzi w chemiczną reakcję z płynem etylowym, zatrzymując działanie dehydrogenazy aldehydowej i zaburza proces utleniania aldehydu octowego do kwasu octowego (który jest mniej szkodliwy dla organizmu człowieka). W wyniku tego procesu aldehyd octowy powoduje pojawienie się reakcji disulfiramowej, czyli nieprzyjemne skutki uboczne (nudności, wymioty, kołatanie serca, ból i zawroty głowy, bóle brzucha).

Przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego

Wszywka alkoholowa to metoda leczenia alkoholizmu za pomocą preparatu o nazwie Disulfiram, który zostaje implantowany do organizmu osoby uzależnionej. Sam w sobie lek Esperal jest neutralny dla organizmu, ale wchodząc w reakcje z alkoholem może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia alkoholika. W okresie działania preparatu pacjent jest zobowiązany do zachowania całkowitej abstynencji. Mimo, że Esperal nie szkodzi naszemu zdrowiu, nie każdy człowiek może wykorzystać taką metodę w walce z nałogiem.

Do przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić skorzystanie z wszycia Esperalu zaliczamy:

  • depresja oraz próby samobójcze w przeszłości,
  • nadwrażliwość na lek Esperal (Disulfiram),
  • niedotrzymanie wymaganej abstynencji przed wizytą (stan nietrzeźwości pacjenta),
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • niektóre choroby układu krążenia,
  • osoby, które w ostatnim czasie przebyły zawał serca,
  • osoby, które w ostatnim czasie przebyły udar mózgu.

Ostateczną decyzję co do możliwości skorzystania z zabiegu wszycia Esperalu oraz awersyjnej metody leczenia alkoholizmu podejmuje lekarz w trakcie wstępnej konsultacji.

Doktor w białym kitlu, trzyma skrzyżowane dłonie na notesie. Obok stetoskop oraz legitymacja
doktor zapisujący pacjentowi czego nie może spożywać po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej. Na biurku obok tabletki, oraz inne notesy

Zalecenia po zabiegu implantacji leku Esperal

Wszywka alkoholowa to dopiero początek terapii alkoholowej. Zaraz po zabiegu każdego pacjenta czeka rok trzeźwości. Początki zawsze są ciężkie, szczególnie jeśli chodzi o początek abstynencji, który wiąże się z zespołem abstynencyjnym oraz licznymi objawami odstawienia alkoholu. Pierwsze i najważniejsze nad czym warto się zastanowić to psychoterapia. Kompleksowe leczenie alkoholizmu umożliwia szybszy powrót do normalności oraz długotrwały efekt procesu terapii. Wszywka dla alkoholika (Zielona Góra) jako bodziec awersyjny wymusza abstynencję, wymuszając w głowie alkoholika lęk przed alkoholem oraz skutkami ubocznymi. Psychoterapia natomiast zgłębia się do źródła problemu i eliminuje problem uzależnienia od wewnątrz.

Po zabiegu wszycia Esperalu każdego pacjenta obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przez 12 miesięcy oraz zakaz spożywania wszystkich produktów, które mogą zawierać alkohol w składzie. Taką listę produktów lekarze przychodni Alkomedica wydają każdemu pacjentowi po zabiegu. Przez kilka pierwszych dni lub tygodni (zgodnie z zaleceniami lekarza) trzeba również pamiętać o higienie rany oraz zmianie opatrunku.

Skutki picia alkoholu po wszyciu Esperalu

Decydując się na zabieg implantacji Esperalu w Zielonej Górze pacjent musi mieć ogromną świadomość tego, w jaki sposób działa preparat Esperal w połączeniu z alkoholem i powstrzymać się od jego spożycia przynajmniej przez 8-12 miesięcy w celu uniknięcia negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego decyzja o skorzystaniu z takiej metody, jak wszywka alkoholowa powinna należeć tylko i wyłącznie do pacjenta, który jest świadomy, ma silną wolę, samozaparcie i chęć wyleczenia się z choroby alkoholowej. W przypadku picia alkoholu po wszyciu Esperalu, skutki są naprawdę bardzo niebezpieczne. Implantowany lek, mówiąc w skrócie, blokuje metabolizm alkoholu w organizmie osoby uzależnionej, wskutek czego zatruwa narządy wewnętrzne od środka.

Po spożyciu alkoholu mogą również pojawić się różnego rodzaju objawy, które mają za zadanie odstraszyć osobę od dalszego picia. Objawy te mogą obejmować: silne uczucie nudności, wymioty, bóle głowy, przyspieszone bicie serca, duszność, spadek ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cukru we krwi, a nawet drgawki. Oczywiście, dzieje się to tylko w tym przypadku, jeśli pacjent spożyje alkohol w trakcie terapii awersyjnej. Sam w sobie lek jest neutralny dla naszego organizmu i nie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego też ważne jest, aby osoby, które otrzymały wszywkę alkoholową, ściśle przestrzegały zaleceń lekarza i całkowicie unikały spożywania alkoholu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po spożyciu alkoholu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Mężczyzna leży na łóżku z założoną ręką na głowie, w drugiej ręcę trzyma szklankę z wodą
Doktor pokazuje na tablecie pacjentowi plusy i minusy wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa czy zastrzyk antyalkoholowy?

Ogólnie, jeśli chodzi o wszywkę oraz zastrzyk przeciwalkoholowy jest to dokładnie ten sam preparat, podawany w różnej formie. Wszywka alkoholowa polega na implantacji małych jałowych tabletek do warstwy mięśniowej w trakcie mikrochirurgicznego zabiegu, natomiast ta druga metoda polega na podaniu zastrzyku. Więc działanie leku w obydwu przypadkach będzie identyczne. Warto jednak zaznaczyć, że w chwili obecnej w Polsce istnieje tylko taka metoda leczenia choroby alkoholowej, jak wszywka oraz tabletki doustne.

Obydwa preparaty są produkowane w Polsce przez polski koncern farmaceutyczny. Nie istnieje lek, który mógłby być podawany pacjentom w formie płynnej w postaci zastrzyku lub tzw. wkładek żelowych. Żeby mieć pewność otrzymania oryginalnego leku zalecamy rejestrować się na zabiegi do prywatnych przychodni lekarskich z dobrą opinią pacjentów oraz dłuższym doświadczeniem na rynku medycznym. W Zielonej Górze jedną z takich przychodni jest gabinet Alkomedica, gdzie wykonywane są wszywki alkoholowe z Esperalem oraz przeprowadzane konsultacje lekarskie. Zapraszamy do rejestracji!

Kontakt